Chovatelská poradna - jak, co a proč

Očkování štěňat - základní schéma

6 - 7 týdnů věku - první očkování proti psince a parvoviróze
9 - 10 týdnů věku - přeočkování proti psince, infekčnímu zánětu jater, parvoviróze, parainfluenze a leptospiróze
12 - 13 týdnů věku - přeočkování proti psince, infekčnímu zánětu jater, parvoviróze, parainfluenze a leptospiróze
od 15. týdne věku - očkování proti vzteklině
potom 1x ročně přeočkování proti psince, infekčnímu zánětu jater, parvoviróze, parainfluenze a leptospiróze
očkování proti vzteklině 1x za 1 - 3 roky podle druhu vakcíny

Chtěl bych nechat udělat zdravotní testy, které se dělají papillonům a nevím ke kterému veterináři mám jít
Na stránkách Komory veterinárních lékařů http://www.vetkom.cz/ordinations jsou seznamy schválených posuzovatelů (vyhodnocovatelů)
Zde si můžete vybrat, ke kterému půjdete.

Máme štěňátko a chtěli bychom jít na výstavu, jenže nemáme PP
Může se stát, že ještě PP nemáte, toto nevadí pokud se hlásíte do třídy štěňat nebo dorostu. Ale i Vaše štěně již ve 4 týdnu svého života dostane originální zápisové číslo a toto číslo byste měli znát Vy i chovatel. Znáte-li zápisové číslo, vyplníte přihlášku a na ní napíšete "o PP zažádáno". Neznáte-li zápisové číslo, zeptejte se chovatele nebo poradce chovu.

Za jak dlouho dostanu průkazy původu pro svá štěňata?
Pro náš klub Plemenná kniha vystavuje PP do 1 měsíce od doručení Přihlášky vrhu, maximálně do 4 měsíce věku štěněte

Musí chovatel nechat vystavit rodokmeny pro všechna štěňata?
Ano, všechna štěňátka, která se narodí a dožijí 7 týdnů musí dostat průkazy původu.

Co je chovnost?
Chovnost je splnění určitých podmínek, aby pes nebo fena mohli dál zasáhnout do chovu psů s PP. FCI. Malá plemena s kohoutkovou výškou do 50 cm mohou být chovná od ukončeného 14. měsíce, tj. od prvního dne 15. měsíce. Pokud jsou dva i více klubů pro jedno plemeno, musí mít všechny kluby shodné minimální podmínky chovnosti. Většinou to je bonitace.

Co je bonitace?
Bonitace je podrobný popis vzhledu i povahy pejska, se všemi jeho přednostmi i vadami. Vše se zapisuje do bonitační karty. Tyto záznamy o každém psovi/feně slouží dál jako informace pro chovatelské záměry chovatelů a také aby nedocházelo ke spojování jedinců se stejnými vadami.

Kdy můžu bonitovat?
Na bonitaci se může pes i fena přihlásit od 12 měsíců.

Kdo mi zbonituje psa/fenu?
Bonitaci provádí aprobovaný rozhodčí pro plemeno a klubem pověření členové bonitační komise. Většinou jsou to zkušení chovatelé, kteří mají dobré znalosti o plemeni a chovatelské zkušenosti.

Mám strach jít na bonitaci. *
Není čeho se bát, je to podobné výstavě. Pejsek se změří, zváží, popíše vzhled podle standardu, ohodnotí se jeho povaha, chování a předvedení.

Mám splněné podmínky chovnosti.
Když už máme splněné podmínky chovnosti a vyznačené v průkazu původu, musíme ještě udělat jednu důležitou věc. Musíme poslat průkaz původu na plemennou knihu k přeregistraci.

Co je to přeregistrace?
Pracovník plemenné knihy zapíše našeho psa/fenu do seznamu chovných jedinců, průkaz původu označí razítkem PŘEREGISTRACE, k zápisovému číslu dopíše lomítko a rok a průkaz nám vrátí.

Co je to zápisové číslo /číslo zápisu?
Je to pořadové číslo. Každé plemeno má svoji číselnou řadu, jaké číslo máme na průkazu původu, tolikáté je v ČR narozené nebo do ČR dovezené. Při označování tetováním, měl každý pes/fena vytetované své zápisové číslo podle PP. Dnes čím dál více místo tetování označujeme štěňata čipem.

K čemu potřebuji zápisové číslo?
Zápisové číslo je oficiální mezinárodní identifikátor, pro potřeby výstav i chovu. Každá země FCI má svůj vlastní. Je to zkratka plemenné knihy = CMKU, pořadové číslo = 1111, rok narození = 10, rok uchovnění = 12 (CMKU/1111/10/12)

Co je chovatelská stanice?
Většina lidí si pod pojmem chovatelská stanice představí mnoho psů, kotce, výběhy, zahradu a dvůr. Nemají pravdu. Chovatelská stanice je certifikát s vlastním vymyšleným a mezinárodně schváleným názvem pro chov psů s průkazem původu FCI. Je to takové „příjmení“ každého psa. Chovatelská stanice souvisí se zájmovým chovem. Chovatelskou stanici může mít každý, i když žádného psa nebo fenu nevlastní.

Co je zájmový chov?
Zájmový chov pro většinu chovatelů je koníček, neměl by to být prostředek obživy, i když v dnešní době je možné získat živnostenský list na chov psů. U zájmového chovu se předpoládá zájem o chovaný druh zvířat nebo určité plemeno, chováme je, protože nás zajímají. Líbí se nám, sledujeme jejich vývoj, chování, hrajeme si s nimi, cvičíme, sportujeme i tančíme. Chceme s nimi být, proto si je pořizujeme.

Co je komerční chov?
Firmy, které se zabývají komerčním chovem, jsou zaměřené na produkci co největšího počtu zvířat a na zisk s co nejmenšími náklady. Je to zdroj obživy. Takovým firmám se říká velkochov.

Jaký je rozdíl mezi velkochovem a malochovem?
Obecně se dá říci, že kde je hodně chovných zvířat, je to velkochov. A kde je málo chovných zvířat, je malochov. Nikde ale není dáno, kde malochov končí a začíná velkochov. Pro někoho je 30 psů málo, pro někoho jiného jsou tři psi hodně.
Velkochov = komerční chov je o zisku, proto takový chov má velké množství chovných zvířat, stovky chovných zvířat.
U zájmového chovu = malochov se předpokládá, že chovných jedinců není mnoho, stačí jeden.

Koupil jsem si psa v zahraničí, co mám dělat?
Když si přivezete štěňátko, donesete nebo pošlete originál průkazu původu na Plemennou knihu 1 a požádáte o přeregistraci na česká zápisová čísla. Doporučuji ale, udělat si kopii, než průkaz odešlete. Tímto zápisem je pejsek zaregistrovaný do české plemenné knihy.
Když si dovezete dospělého pejska, který již byl chovný v zemi, odkud jste jej přivezli, musíte mít v průkazu vyznačeno, že pes je chovný. Donesete nebo pošlete originál PP na plemennou knihu 1 a požádáte o přeregistraci na česká zápisová čísla a zároveň přeregistraci chovnosti. Pokud nebyl chovný a chcete, aby chovný byl, musíte splnit podmínky chovnosti dané českým klubem.

Jak získat mezinárodně chráněný název chovatelské stanice?
Ze stránky si stáhněte a vytiskněte formulář. Čitelně vyplněný formulář s navrhovanými názvy zašlete na adresu ČMKU (najdete ji v hlavičce těchto stránek). Přijetí elektronického dokumentu dosud není možné.
Přiznání mezinárodně chráněného názvu se vyřizuje nejprve na ČMKU - porovnání s rejstříkem spravovaným ČMKU a potom na FCI. Počítejte s dobou vyřízení minimálně 3 měsíce.
Majitelem mezinárodně chráněného názvu chovatelské stanice může být pouze jedna právně způsobilá osoba s trvalým bydlištěm v ČR, tedy ne manželé nebo dítě do 18 let. Název není vázán na určité plemeno psa, proto jej volte s ohledem na možnou změnu chovaného plemene v budoucnosti. Podrobnosti viz příslušná směrnice ČMKU.

Kdy si mám chovatelskou stanici založit?
Chovatelskou stanici si založte v okamžiku, kdy se rozhodnete pro chov psů s PP. Optimální doba je před nebo v čase uchovnění feny.

Chci se přihlásit do klubu, musím mít chovatelskou stanici?
Ne, chovatelskou stanici mít nemusíte.

Mám pejska, potřebuji chovatelskou stanici také?
Ne chovatelskou stanici nepotřebujete.

Nejsem členem klubu, můžu se účastnit klubové výstavy?
Bez obav, všechny výstavy pořádané kluby jsou přístupné pro každého majitele psa nebo feny s PP FCI. Může se ale stát, že klub může např. titul Klubový vítěz podmínit členstvím v klubu, to znamená, že tento titul může dostat pouze pes nebo fena v majetku člena klubu.

Na jakou výstavu se mám přihlásit?
Přihlásit svého pejska nebo fenku můžete na kteroukoliv výstavu v ČR i v zahraničí, v propozicích každé výstavy zjistíte, zda je výstava i pro Vaše plemeno. Pak už záleží jen na Vás a dalších okolnostech, vzdálenost od bydliště, typ výstavy, období hárání feny, březost

Co je třída čestná?
Třída čestná se na výstavách vypisuje od 15 měsíců pro psy s uznaným mezinárodním či národním titulem šampiona, titulem Národního vítěze, Klubového vítěze, Vítěze speciální výstavy, Evropského vítěze, Světového vítěze, bez nároku na CAC. Zadává se známka a pořadí. Výborný 1 se nemůže účastnit soutěže o Vítěze plemene a též nemůže zasáhnout do žádných soutěží v rámci plemene.
Tolik z výstavního řádu. To znamená, že psi a feny přihlášení do třídy čestné nemohou získat ocenění CAC, r.CAC, CACIB, r.CACIB, Národní vítěz, Klubový vítěz, Vítěz speciální výstavy, BOS, BOB. To jsou tituly soutěží v rámci plemene.
Psi a feny přihlášení do třídy čestné se mohou účastnit závěrečných soutěží, tj. o nejkrásnější pár psů, o nejlepší chovatelskou skupinu, o nejlepšího plemeníka, atd. Mnoho vystavovatelů přihlásí šampiona do třídy čestné, aby se těchto závěrečných soutěží mohli zúčastnit.
Hlavní důvod proč se třída čestná na výstavách vypisuje, je přehlídka šampionů, protože se jí mohou zúčastnit jen ti jedinci, kteří již tituly získali a jejich majitelé je předvádějí pro radost. A mnohdy zde najde pes nevěstu a fena ženicha.
Poznámka:
Vážíme si majitelů, kteří hlásí třídu čestnou na našich výstavách za jejich slušnost, rozumný postoj, duševní zralost a etiku vystavovatele, za to, že dávají příležitost dosáhnout na tituly v rámci plemene i jiným psům a fenám a v podstatě se vzdávají nároků na tyto tituly, protože jich již dosáhli.

Jak získat vývozní průkaz původu pro mého psa - štěně?
Pošlete poštou nebo přineste osobně originál průkazu původu vyváženého psa s uvedeným jménem a adresou nového majitele. Chovatel může vyvézt libovolný počet vlastních odchovů.
* Informace o bonitacích pro nečleny klubu

Je třeba pro bonitaci býti zaregistrovan jako člen klubu, u nějž o bonitaci žádám?
Chovatelský klub by neměl účast na bonitaci vázat na členství v klubu, může si ale stanovit u nečlenů nějaké doplňující podmínky, které se mohou promítnout např. do ceny za bonitaci (členové většinou mívají slevu) nebo do uzavření nějaké dohody. Bližší informace by měl podat klub, u kterého chcete bonitaci provést.

Jaké je to pro majitele papillonů, kteří nechtějí nebo odmítají být členem jakéhokoliv spolku/klubu a chtějí požádat o bonitaci (chovatelský servis) u našeho klubu?.
1. MKSK poskytuje chovatelský servis nečlenům. (Zápisní řád, bod 3)
2. Při poskytnutí chovatelského servisu nečlenovi je nutné předem uzavřít písemnou smlouvu na konkrétní úkon, a to s dostatečnou časovou rezervou. Na bonitaci se musí každý, člen i nečlen přihlásit.
3. Nečlen při poskytnutí chovatelského servisu musí stejným způsobem respektovat a dodržovat předpisy, řády a směrnice jak klubové, tak ČMKU a také další zákony a vyhlášky, stejně jako členové spolku/klubu.
4. Ceník pro nečleny – záložka Poplatky / ceník příspěvků pro nečleny
5. V MKSK bonitace je jediná podmínka pro zařazení psa/feny do chovu.
6. V MKSK se bonitace provádí vždy po výstavě, 3x do roka.
Nemůžeme nikoho nutit být členem jakéhokoliv spolku, ale máte papillona/phaléna a chcete odchovávat štěňata s PP FCI nebo se stát majitelem chovného psa s PP FCI? Využijte chovatelský servis pro nečleny. Vítáme vaše rozhodnutí pro chov s PP.
Budoucí nečlenové, máte-li nějaké dotazy, připomínky nebo byste chtěli využít chovatelský servis MKSK, s uzavřením smlouvy se obracejte na: Helena Jeníková, e-mail: aiaybo@centrum.cz , tel: +420 603 917 977